XXVI LO w Łodzi

»Statut

Aktualności

Dni otwarte online na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

Szanowni Państwo,

Wydział Zarządzania UŁ chciałby bardzo serdecznie zaprosić Państwa na spotkania online, które umożliwią poznanie różnych kierunków studiów i podjęcie właściwej decyzji edukacyjnej.

Przez dwa miesiące będziemy spotykać się na żywo online i opowiadać o studiach I stopnia. Do udziału w spotkaniach zaprosiliśmy wykładowców, studentów i absolwentów. Uczestnicy będą mogli zadawać pytania na czacie. Wstęp jest wolny i nie trzeba posiadać konta na MS Teams, by oglądać wydarzenie na żywo.

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/2kPXhmzc7

Strona www projektu: https://bit.ly/3eKUnnw

 


 

Oprócz tego w najbliższym tygodniu 24 marca o godz. 18.00 na platformie MS Teams odbędzie wykład na temat cyfryzacji. To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej na temat najnowszych technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Link do spotkania: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_OGVjZDQ2MTItODBkYy00N2FkLWFiYzUtZGQ3YmIzM2M3Zjk0%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2263441aef-da0e-4397-bb7e-f9d4705e963b%22%2c%22Oid%22%3a%225df9f566-519b-40a2-9047-dac5c1d0a61c%22%7d

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/3Ixq1LrWq


 

XXV edycja FETY

Drodzy uczniowie, koledzy i koleżanki

Serdecznie zachęcamy do wyrażenia siebie podczas XXV edycji FETY. Możecie kreatywnie wykorzystać Wasze pomysły, pokazać światu jak rozumiecie i co widzicie podczas "Snu na jawie"- bo takie hasło przyświeca w tym roku naszemu Festiwalowi. Nie myślcie zbyt długo, zachęcamy do zapoznania się z regulaminem na stronie www.feta.lo26.pl, wysłania zgłoszenia  oraz przysłania pracy do 9 kwietnia. Gwarantujemy wspaniałe nagrody, niezapomniane emocje oraz możliwość wstąpienia na ścieżkę artystycznej przygody.

 

Więcej informacji na naszej stronie, FB i IG

 

Organizatorzy, którzy tworzą FETĘ pomimo różnych przeciwności:-)

 


 

Wyniki konkursu na najlepsze tłumaczenie na jęz. angielski wiersza K.K. Baczyńskiego “Z lasu”

Jest nam niezmiernie miło ogłosić wyniki konkursu na najlepsze tłumaczenie na jęz. angielski wiersza K.K. Baczyńskiego “Z lasu”.
I miejsce - Laura Barańska kl. 2cg
II miejsce - Natalia Katafiasz kl. 2cg
III miejsce - Jan Mikołajczyk kl. 2cp
wyróżnienia - Aleksandra Maryniak k. 2ag oraz Natalia Andrejkow kl. 2cp.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za nadesłanie swoich prac, poziom w tym roku był wyjątkowo wysoki. Tak trzymajcie i liczymy na Wasze tłumaczenia również w następnej edycji konkursu.

Laureatom serdecznie gratulujemy! Wasz wysiłek zostanie doceniony, bo już niedługo zaprosimy Was do szkoły po odbiór nagród rzeczowych i dyplomów.

A tutaj możecie przeczytać nagrodzone tłumaczenia:
https://tiny.pl/rnl3h

Dzień Patrona 2021

Pragniemy poinformować Was o wynikach konkursów zorganizowanych przez uczniów kl. 2AG z okazji Dnia Patrona. Pomimo utrudnionych warunków, w jakich przyszło nam teraz pracować, tradycji stało się zadość i udało nam się przeprowadzić kolejną edycję konkursu, choć tym razem w wersji online.
 
Uczniowie wszystkich klas pierwszych dzielenie rywalizowali ze sobą w czterech kategoriach. Oto zwycięzcy!
 
  • • Konkurs literacki na najlepsze opowiadanie przedstawiające fragment życia K. K. Baczyńskiego: 1 miejsce - Joachim Klepaczko kl. 1b
  • • Konkurs recytatorski na najlepszą recytację wiersza pt. „Elegia o… [chłopcu polskim] K. K. Baczyńskiego: 1 miejsce - Jerzy Szwankowski kl. 1e; wyróżnienia: Marcin Twardowski kl. 1c oraz Piotr Kacprzak kl. 1a
  • • Konkurs plastyczny na najlepsze wykonanie portretu K. K. Baczyńskiego: 1 miejsce - Karolina Miazek kl. 1e; wyróżnienia: Julia Szlompek kl. 1a oraz Marta Wieteska kl. 1c
  • • Konkurs wiedzy o patronie: 1 miejsce - Maciej Kowalski kl. 1c; wyróżnienia: Michał Ogłuszka 1d1 oraz Patryk Marciniak 1d2
 
Gratulujemy oraz serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursów. To ważne, abyśmy pomimo pandemii pozostali aktywni.
A tutaj możecie przeczytać opowiadanie:

XV Dzień Przedsiębiorczości

Koleżanki i koledzy, 

zastanawialiście się w jakim mieście chcielibyście uczyć się, pracować i spędzać czas wolny? Jesteście ciekawi jak może wyglądać miasto przyszłości?  A może wyróżniacie się nieszablonowym myśleniem i kreatywnymi pomysłami? To konkurs dla Was.  

 

Z okazji XV Dnia Przedsiębiorczości klasa II FP zaprasza wszystkich uczniów klas I i II-ich do wzięcia udziału w przedsięwzięciu „Miasto przyszłości”. Czekamy na innowacyjne rozwiązania przygotowane w formie prezentacji. Więcej szczegółów zawartych jest w regulaminie. Świetna przygoda z ekspertami, super nagrody i wesoła rywalizacja czekają. Nie zwlekajcie, bo liczy się każdy pomysł! 

Więcej informacji na: 

  • Instagramie: @dzien_przedsiebiorczosci2021 
  • Facebooku XXVI LO w Łodzi 
  • stronie XXVI LO w Łodzi: www.lo26.pl 

 

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2021!!!

 

 


 

X edycja Wojewódzkiego Konkursu Literackiego i Artystycznego "W świecie wartości moralnych"

Drodzy Finaliści! Szanowni Opiekunowie!

Organizatorzy jubileuszowej, X edycji Wojewódzkiego Konkursu Literackiego i Artystycznego "W świecie wartości moralnych" serdecznie witają na gali finałowej. Tym razem udział w niej wymaga ożywienia w wyobraźni ludzi, którzy rokrocznie w grudniu spotykali się w murach XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Usiądźcie wygodnie, wysłuchajcie pełnego gratulacji przemówienia Przewodniczącej Jury dr Magdaleny Lachman z Katedry Literatury Polskiej XX i XXI wieku UŁ, refleksji pozostałych członków Komisji Konkursowej: dr. Adama Gogacza, pracownika Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego i Fundacji Centrum Doskonalenia i Nauki, dr Joanny Miksy z Instytutu Etyki Uniwersytetu Łódzkiego oraz p. Danuty Góreckiej z Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi.

Słychać już fanfary - to znak, że rozpoczynamy wręczanie nagród. Zapraszamy więc nagrodzonych w kategorii artystycznej ze szkół podstawowych: Aleksandrę Machałę z XXV LO - laureatkę 1. miejsca, Katarzynę Zabost z XXV LO - zdobywczynię 2. lokaty i  Kingę Pajęczewską z XX LO, którą nagrodzono trzecim miejscem. Jak zwykle zapraszamy do podziwiania wystawionych w sali nagrodzonych prac.

Prosimy też o wyobrażenie sobie, że właśnie na środek wychodzą laureatki kategorii literackiej ze szkół podstawowych: zwyciężyła tu Marta Wieteska z XXVI LO, a tuż za nią uplasowała się Karolina Szymczak z XXV LO. Tu z pewnością pojawiłyby się gratulacje i podziękowania. Mamy nadzieję, że tym razem wyręczą nas w tym opiekunowie (dziękujemy).

A my na środek zapraszamy laureatów kategorii artystycznej ze szkół ponadgimnazjalnych: Magdalenę Depcik z Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach - laureatkę 1. miejsca, nagrodzoną 2. miejscem Laurę Kowalewską z XXV LO i Ewelinę Sobczak z XXVI LO - zdobywczynię 3. miejsca. W tej kategorii jury przyznało także wyróżnienie, które trafia do rąk Mateusza Muszyńskiego z Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach. 

Słychać znów fanfary? To znak, że po nagrodzonych młodych artystach na środek sali wychodzą laureaci kategorii literackiej ze szkół ponadgimnazjalnych: Piotr Czestkowski z XXVI LO - zwycięzca, Maja Kuśmierczyk z XXV LO - nagrodzona 2. miejscem i  Anna Chojnacka z XXVI LO, zdobywczyni 3. miejsca. Do tej grupy dołącza jeszcze wyróżniona uczennica XXVI LO - Aleksandra Maryniak. Słyszycie te brawa, prawda?

Nie, dyplomów i nagród nie musicie sobie wyobrażać. Są prawdziwe, już stoją i czekają na doręczenie (postaramy się zdążyć przed Mikołajem...). Dziękujemy za ufundowanie nagród Radzie Rodziców XXVI LO, a pani dyrektor Małgorzacie Wiśniewskiej za pełne ciepłych słów przemówienie podsumowujące galę finałową. 

A teraz rozsiądźcie się wygodnie i - jak zwykle - wysłuchajcie wykładu dr Adama Gogacza zatytułowanego "Ograniczenia""

https://www.youtube.com/watch?v=dUZlwyK9LcY&feature=youtu.be

 
Dr Adam K. Gogacz o tym, co wedle różnych filozofów nas ogranicza - film na zakończenie konkursu etycznego w XXVI LO w Łodzi
www.youtube.com

Szanowni Państwo, planując jubileuszową galę X edycji Wojewódzkiego Konkursu Literackiego i Artystycznego "W świecie wartości moralnych" nie przypuszczałyśmy, że będzie tak odbiegała od naszych wcześniejszych spotkań w gmachu XXVI LO. Dziękujemy, że byliście tam z nami. Do zobaczenia (oby!) za rok.

 

                                                                                    organizatorki: Anna Horwat i Anna Kołaczkowska


 

Muzeum w Liceum

Dzięki Fundacji NIEZŁA SZTUKA już dziś w naszej szkole możemy podziwiać wystawę prezentującą reprodukcje 10 obrazów polskich malarzy takich jak Matejko, Wyspiański, Boznańska czy Witkacy w ramach projektu "Muzeum w Liceum". Każdy z obrazów opatrzony jest kodem QR, umożliwiającym poznanie biografii twórcy w formie plików tekstowych lub w wersji audio.

Wystawa

Wystawa

Pierwszy raz w historii naszej szkoły wernisaż nie był tak uroczysty, jak przystało na te mury (ale gdy wrócimy do szkoły, z pewnością to nadrobimy), jednak już dziś zachęcamy do samodzielnego odkrywania wybitnych polskich dzieł i ich twórców pod tym linkiem - głosów wielkim artystom polskim użyczyli Danuta Stenka, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Bartłomiej Topa i Joanna Trzepiecińska www.niezlasztuka.net/tag/muzeum-w-liceum

"Ekspozycje edukacyjne - jak przekonuje Konrad Szukalski, wiceprezes Domu Aukcyjnego Agra-Art - na stałe umieszczone w szkołach będą jak ziarno, które miejmy nadzieję przyniesie plon w postaci dorosłych ludzi kochających sztukę. A to bardzo rozwija, zmienia nasze patrzenie na wszystko, co nas otacza. Podróże nabierają nowego smaku, muzea przyciągają jak magnes i sztuka przenika do naszej codzienności. Nasi najbardziej wierni klienci – kolekcjonerzy wspominają, że ich droga do pasjonowania się sztuką zaczęła się właśnie w dzieciństwie – w muzeum, do którego zaprowadzili ich rodzice." Zapraszamy więc do Muzeum w naszym Liceum!


 

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada


 

 

KONKURS ETYCZNY

Startuje jubileuszowy, 10. Wojewódzki Konkurs Literacki i Artystyczny "W świecie wartości moralnych", w tym roku pod hasłem "Co nas ogranicza?".  Zapraszamy uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz licealistów. Szczegóły w regulaminie:


http://www.lo26.pl/main/2011-08-30-19-39-11/konkurs-etyczny


Życzymy owocnej pracy twórczej!